Dziś przymiarka ortez dla Arturka u dobrych znajomych z Vigo-Ortho w Gdyni. Mieliśmy nadzieję na rezygnację z nich definitywnie, ale tak jak „przewidzieli” lekarze dokonujący zabiegu fibrotomii w Krakowie, Królewiczowi zaleca się dalsze używanie butów ortopedycznych, aby umocnić naukę chodzenia na całych stopach.

Sam proces tworzenia ortez, które są przypisane tylko i wyłącznie pacjentowi i to na okres, w którym stopa i nogi nie urosną zbyt dużo, jest wieloetapowy. Pierwszą jego częścią jest weryfikacja chodu i dobór rodzaju ortez. Kolejnym to pobranie szczegółowych pomiarów kończyny lewej i prawej – różnią się nieznacznie. Ostatnią częścią pierwszego spotkania jest odlew, który nosi znamiona gipsowego, lecz jest trochę delikatniejszy… Powstaje z tego pierwowzór obuwa ortopedycznego.

Co dzieję się dalej to tajemnica producenta, a my o efektach przekonamy się za ok dwa miesiące, kiedy pojawimy się po odbiór gotowego sprzętu. Zdarzają się małe korekty, więc wymagana są dodatkowe odwiedziny u miłego personelu z Vigo 🙂

Miła niestety nie jest cena, rosnąca rok w rok o parę procent 🙁 Obecnie komplet ortez wraz z butami kosztuje bagatela 4789,00 zł. Na szczęście jest częściowe dofinansowanie z NFZ i z PCPR, jeśli są na to środki.

 

Side bar